Tegoroczne VIII Forum Młodych Radców Prawnych odbyło się w dniach 17–19 maja w Bydgoszczy. W wydarzeniu wzięły udział 42 osoby z całej Polski. Uczestnicy, podzieleni na trzy grupy, debatowali nad istotnymi dla samorządu kwestiami, skupiając się na barierach samorządowych, promocji zawodu radcy prawnego oraz promocji własnej w mediach społecznościowych.
Uczestnikami Forum Młodych Radców byli radcowie prawni w wieku do 35 lat, którzy wykonują zawód nie dłużej niż pięć lat. Kryterium doboru uczestników stanowiło wypełnienie webankiety przygotowanej przez Komisję Wspierania Rozwoju Zawodowego. Spośród zgłoszonych kandydatów wybrano tych, którzy wyrazili chęć aktywnego uczestnictwa w forum.
Forum zostało uroczyście otwarte przez Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierza Chróścika, przewodniczącego Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP Bartosza Opalińskiego oraz Dziekana Rady OIRP w Bydgoszczy Michała Rościszewskiego.
–Forum zrodziło się z potrzeby zmian w samorządzie, inicjatywa powstała przeszło 10 lat temu. Pierwsi uczestnicy forum zdążyli już być dziekanami rad izb, w naszym gronie wykluwały się władze samorządowe i osoby zaangażowane w samorząd – to ważne miejsce. Przez lata w trakcie forum zbieraliśmy uwagi i pomysły na rozwój. Część spraw zgłaszanych przez młodych radców na przestrzeni lat, takich jak bariery czy problemy w działalności samorządowej, została już zrealizowana, wiele nowych obszarów nam wskazanych powoli wdrażamy w życie. Jednym z istotnych impulsów powstałych podczas wydarzenia była informatyzacja. Stworzyliśmy platformę e-kirp.pl, z której korzysta już ponad 25 tys. radców prawnych, jest to naprawdę świetny wynik. Kolejną istotną kwestią było wielokrotne zwiększenie nakładów na promocję zawodu radcy prawnego. Zintensyfikowaliśmy działania i robimy to w różnych obszarach, ciągle się uczymy i szukamy nowych rozwiązań. Chciałbym, abyśmy o tym również porozmawiali – mówił Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik.
Drugi dzień forum poświęcony był intensywnej pracy w grupach roboczych, które były podzielone tematycznie. Grupy – pod przewodnictwem mec. Szymona Jelonka, mec. Martyny Smaglińskiej i mec. Niny Walczyk, pracowały nad konkretnymi zagadnieniami:
- bariery samorządowe – analiza i identyfikacja przeszkód w działalności samorządowej oraz propozycje ich rozwiązania,
- promocja zawodu radcy prawnego – strategie i działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zawodu radcy prawnego,
- promocja własna w mediach społecznościowych – efektywne metody promocji własnej działalności zawodowej w zgodzie z zasadami etyki zawodowej.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia było podsumowanie prac grup roboczych i omówienie wypracowanych wniosków z Prezesem KRRP Włodzimierzem Chróścikiem. Podczas tego spotkania podkreślono znaczenie aktywności młodych radców w działalności samorządu i ich wkładu w jego rozwój.
– Mam nadzieję, że podejmowane aktywności w ramach dyskusji młodych radców są dopiero początkiem zaangażowania w działalność samorządu. Każdy z was, nawet w codziennych poczynaniach, może przyczynić się do promocji zawodu. Pierwszym krokiem w tym kierunku byłoby udostępnienie postów kampanii promocji zawodu, co istotnie wpłynie na jej skuteczność poprzez dotarcie do szerszego grona odbiorców – powiedział Prezes KRRP.
Po intensywnym dniu pracy uczestnicy mieli okazję zrelaksować się podczas wspólnego rejsu po Brdzie, zorganizowanego przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Bydgoszczy oraz Krajową Izbę Radców Prawnych. Była to doskonała okazja do integracji.
Przewodniczący Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP, mec. Bartosz Opaliński, podkreślił sukces VIII Forum Młodych Radców Prawnych:
– VIII Forum Młodych Radców Prawnych, które w tym roku odbyło się w Bydgoszczy, trzeba uznać za bardzo udane. Kilkudziesięciu młodych radców prawnych z niemalże wszystkich izb, którzy swój zawód wykonują nie dłużej niż pięć lat, debatowało nad regulacjami ustawowymi mogącymi stanowić bariery dla rozwoju ich karier, nad promocją zawodu organizowaną przez samorząd, a także sposobami skutecznej i zgodnej z zasadami etyki aktywności w social mediach. Wypracowane postulaty i uwagi były przedmiotem dyskusji z Prezesem KRRP na zakończenie obrad forum. Twórcza debata samorządowa i nawiązywanie wzajemnych relacji osobistych i zawodowych pozostaną na trwałe znakiem firmowym organizowanych przez Komisję Wspierania Rozwoju Zawodowego forów. Mam nadzieję, że dzięki takim inicjatywom Krajowa Rada Radców Prawnych będzie podejmowała skuteczne działania wspierające osoby wchodzące w obszar profesjonalnej pomocy prawnej – mówił Bartosz Opaliński.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wkład w rozwój zawodu radcy prawnego.