Ponad 2 tys. osób dostało się na aplikację radcowską
Kandydaci na aplikanta radcowskiego 28 września zdawali egzamin wstępny na aplikację. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu złożyło 2711 osób, z czego wynik pozytywny uzyskały 2002 osoby (73,8%).
Egzamin sprawdzał wiedzę kandydata na aplikanta radcowskiego z zakresu: materialnego i procesowego prawa karnego, materialnego i procesowego prawa wykroczeń, prawa karnego skarbowego, materialnego i procesowego prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa gospodarczego, spółek prawa handlowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, materialnego i procesowego prawa administracyjnego, postępowania sądowoadministracyjnego, prawa Unii Europejskiej, prawa konstytucyjnego oraz prawa o ustroju sądów i prokuratur, samorządu adwokackiego, radcowskiego i innych organów ochrony prawnej działających w Rzeczypospolitej Polskiej. Kandydaci rozwiązywali test jednokrotnego wyboru złożony ze 150 zamkniętych pytań. Aby zdać egzamin, należało poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 100 pytań. Zdający, którzy otrzymali wynik pozytywny, są uprawnieni – w okresie dwóch lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu – do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów i rozpoczęcia aplikacji.
W tym samym terminie swoich sił podczas egzaminu wstępnego próbowali także kandydaci na aplikacje: adwokacką, notarialną i komorniczą. Jak pokazują statystyki – od lat największą popularnością cieszy się jednak aplikacja radcowska.
Red.