Ostatnie tygodnie w naszym samorządzie zdominowała sztuczna inteligencja i już nie zanosi się, aby kiedykolwiek dała o sobie zapomnieć. Nie mamy od niej odwrotu i zamiast się jej bać, powinniśmy ją dobrze poznać, aby zachować konkurencyjność na rynku.
Dlatego też tematem głównym tego numeru zostały zorganizowana w maju przez Krajową Izbę Radców Prawnych we współpracy z Microsoft Polska oraz kancelarią prawną Sołtysiński Kawecki & Szlęzak konferencja „Biegłość w AI – przyszłość zawodu radcy prawnego” oraz rekomendacje „AI w pracy radcy prawnego”. Celem debaty z ekspertami AI było przybliżenie praktycznych aspektów wdrażania sztucznej inteligencji w pracy radcy prawnego i rozpoczęcie środowiskowej dyskusji o odpowiedzialnym korzystaniu z AI w kontekście przepisów prawa, standardów etycznych oraz ochrony interesów klienta.
Od tematu sztucznej inteligencji nie dało się uciec także na dorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów i Rzeczników Dyscyplinarnych, podczas której zorganizowano szkolenie „AI – rewolucja w wykonywaniu zawodów prawniczych?”. Pozwoliło ono nie tylko zapoznać się z możliwościami, jakie dają nowe narzędzia, lecz także zidentyfikować zagrożenia i dylematy etyczne związane z ich stosowaniem.
AI staje się przyszłością zawodu radcy prawnego, a my nie możemy zostać w tyle, dlatego to zagadnienie pewnie jeszcze nie raz powróci na nasze łamy. Póki co polecam temat numeru, a szczególnie rekomendacje „AI w pracy radcy prawnego”, które dostępne są dla wszystkich w formacie .pdf po zeskanowaniu naszego QR kodu.
A o potrzebie wspierania rozwoju zawodowego, nie tylko w kwestii sztucznej inteligencji, oraz o konieczności dalszej promocji zawodu rozmawiamy z Wiceprezesem Jakubem Puszkarskim, który podkreśla, że działania w tym zakresie są nieustannie analizowane i udoskonalane. Szczegóły w wywiadzie KIRP.
W tym numerze „Radcy” ponadto analizujemy, czym jest dyskryminacja w zatrudnieniu i jakie są granice dopuszczalności uprzywilejowania w pracy, czy pełnomocnictwo procesowe w procesie cywilnym może być udzielone w formie elektronicznej, jakie mogą być błędy w aktach notarialnych i jak możemy bronić się przed epidemią wyłudzeń i podszywania się pod radców.
W rubryce Kodeks Etyki opisujemy przypadki postępowań dyscyplinarnych wobec radców, którzy nie zachowali szacunku w stosunku do sędziów i naruszyli powagę sądu, a także porównujemy zapisy dotyczące zakazu reklamy w kodeksach etycznych radców prawnych i lekarzy.
Zachęcam również do przeczytania relacji z zagranicy – warto znać szczególnie ważne w działalności prawniczej zmiany i inicjatywy legislacyjne w obszarze prawa unijnego.
Niezmiennie polecam także podróż w czasie w rubryce Historia i przegląd zapomnianych zawodów. Obyśmy do tej listy nie dołączyli…
Jowita Pilarska-Korczak
redaktor naczelna