Wysoka frekwencja na egzaminie próbnym świadczy o dużym zaangażowaniu aplikantów
Krajowa Izba Radców Prawnych po raz czwarty zorganizowała próbny egzamin radcowski dla aplikantów. Jakie są główne założenia tego projektu i dlaczego jest on tak istotny dla aplikantów?
Próbny egzamin radcowski to inicjatywa, której celem jest przede wszystkim oswojenie aplikantów z warunkami egzaminu zawodowego. Chcemy, aby mogli oni sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, zanim przystąpią do właściwego egzaminu. To nie tylko test wiedzy, lecz także okazja do zarządzania czasem i radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym. Dzięki temu aplikanci mogą zidentyfikować obszary, które wymagają jeszcze dopracowania, i mają czas na uzupełnienie ewentualnych braków przed właściwym egzaminem zawodowym. Wysoka frekwencja i pełne zaangażowanie wszystkich okręgowych izb radców prawnych potwierdzają, że jest to projekt niezwykle potrzebny i ceniony przez aplikantów.
Tegoroczny próbny egzamin cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Czy mógłby pan podzielić się kilkoma statystykami? Ile osób się zapisało i jaki był ogólny poziom wyników?
W tegorocznym próbnym egzaminie radcowskim wzięło udział blisko 1 tys. aplikantów spośród 1637 uprawnionych, co oznacza frekwencję na poziomie ok. 61%. Bardzo nas to cieszy, ponieważ świadczy o dużym zaangażowaniu aplikantów oraz chęci sprawdzenia swoich umiejętności. Z drugiej strony to również pokazuje ogromną skalę pracy, jaką wiele osób wkłada w ten projekt. Łącznie oddano 4109 prac. Najlepiej aplikanci poradzili sobie z zadaniem z prawa cywilnego, uzyskując 788 ocen pozytywnych. Największą natomiast trudność, podobnie jak w ubiegłym roku, sprawiło prawo gospodarcze. Warto także podkreślić, że w ocenianie prac zaangażowanych było aż 144 egzaminatorów. Chciałbym im za to serdecznie podziękować w imieniu Krajowej Rady Radców Prawnych, ale też samych aplikantów! Ogólny poziom wyników był bardzo dobry, co potwierdza, że nasi aplikanci są dobrze przygotowani do egzaminu zawodowego.
Próbny egzamin radcowski to bez wątpienia cenne doświadczenie dla aplikantów. Czy Krajowa Izba Radców Prawnych oferuje jeszcze inne formy wsparcia w przygotowaniach do tego ważnego egzaminu?
Oczywiście próbny egzamin radcowski jest ważnym, ale niejedynym narzędziem pomocnym na ostatniej prostej przygotowań do egzaminu radcowskiego. Po egzaminie próbnym tym, którzy wzięli w nim udział, proponujemy konsultacje, podczas których aplikanci otrzymują cenny feedback od ekspertów – autorów i osób sprawdzających prace egzaminacyjne, co pomaga im zrozumieć i wyeliminować popełniane błędy. Ponadto istotnym elementem oferowanego przez nas aplikantom wsparcia są zajęcia przedegzaminacyjne, czyli repetytoria, organizowane od 2021 r., które mają na celu nie tylko powtórzenie i usystematyzowanie wiedzy, lecz także skupienie uwagi na obszarach, które w przeszłości często pojawiały się na egzaminach zawodowych organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Aplikanci chętnie korzystają też z dużej bazy szkoleń dostępnych na platformie e-KIRP. Takie kompleksowe podejście spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony aplikantów, a ich zadowolenie motywuje nas do jeszcze większego zaangażowania. Od lat konsekwentnie staramy się udoskonalać proces i kształt aplikacji radcowskiej, aby wciąż była to najlepsza i najbardziej prestiżowa aplikacja prawnicza w Polsce, przygotowująca do przyszłej pracy w zawodzie. n
Dział Komunikacji
Konferencja Ministerstwa Sprawiedliwości
Na aplikację radcowską zdaje najwięcej kandydatów
Omówienie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje: radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą w roku 2024 było tematem konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości 11 marca. Krajową Radę Radców Prawnych reprezentowali Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik, Wiceprezes KRRP Bartosz Opaliński, przewodnicząca Komisji Aplikacji KRRP Agnieszka Sołtys oraz przewodnicząca Komisji Praw Człowieka KRRP Ewelina Cała-Wacinkiewicz.
Podczas spotkania zaprezentowano szczegółową analizę wyników na aplikacje prawnicze oraz profilu kandydatów, którą od 2008 r. przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Wyniki egzaminów są cennym źródłem informacji, pozwalającym dokonać statystycznej oceny jakości przygotowania do egzaminów.
Egzaminy wstępne na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r., a na aplikację komorniczą od 2008 r.
W 2024 r. do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą przystąpiły 5584 osoby, które ukończyły 59 polskich uczelni (27 publicznych i 32 niepubliczne) oraz dziewięć uczelni zagranicznych. Egzaminy zdało 3988 osób, czyli 71,4% kandydatów. Spośród 5592 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2024 r., do egzaminów przystąpiło natomiast 2658 osób. Z analizy wynika, że zainteresowanie absolwentów aplikacjami w poprzednim roku wzrosło i wyniosło ok. 47,5%.
Do egzaminów na aplikację radcowską przystąpiło 2711 osób. Zdało je 2001 osób, co stanowi 73,8%.
Najistotniejszym wnioskiem dla samorządu wynikającym z konferencji jest fakt, iż pomimo utrzymującego się od kilku lat spadku ogólnej liczby kandydatów zdających na wszystkie rodzaje aplikacji proporcje pomiędzy chętnymi na poszczególne rodzaje aplikacji – tj. radcowską a pozostałymi – pozostają niezmienne. Na aplikację radcowską zdaje najwięcej kandydatów i największa ich liczba podejmuje na niej szkolenie.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najczęściej wybieraną drogą uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów radcy prawnego, adwokata, notariusza czy komornika sądowego. n
Red., www.kirp.pl
Więcej w internetowym Dodatku dla aplikantów